Esperantská hudba na internete

Internet znamenal revolúciu v možnostiach šírenia hudby, či už legálne alebo nelegálne. Inak tomu nie je ani s esperantskou hudbou. Snáď sa však dá konštatovať výrazný rozdiel medzi nelegálnym šírením esperantskej a ostatnej hudby.

Dostatočne obsiahli zoznam vydaných hudobných albumov v esperante je na esperantskej wikipédii.

EUROKKA

EUROKKA (Esperanta Universala Rok-Organizo, Komuna Komunik-Asocio - Všeobecná esperantská rocková organizácia, spoločný komunikačný zväz) je fakticky prvou profesionalizovanou esperantskou hudobnou organizáciou. Vydávala hudobný časopis ROK-gazet' a založila vydavateľstvo Vinilkosmo.

Vinilkosmo

Vydavateľstvo VINILKOSMO "Esperanto-Muzik-Prod.", špecializujúce sa na vydávanie a distribuovanie hudby v esperante, je určite najlepším začiatkom na ceste objavovania esperantskej hudby na internete. Vinilkosmo vzniklo ako vydavateľstvo organizácie EUROKKA v roku 1991.

Oficiálnym katalógom a internetovým obchodom Vinilkosma je stránka http://vinilkosmo.com. Je pravda, že vzhľad je zastaraný a nereprezentatívny, stránka však funguje dobre. Najdôležitejšie ale je, že katalóg je tu kompletný.

Oveľa novšou a reprezentatívnejšou stránkou je http://www.vinilkosmo-mp3.com. Na tejto stránke sa však nekupujú CDčká ale sa hudba len sťahuje, po zaplatení. Je dostupná vo formátoch mp3, ogg a flac. Katalóg ešte nie je pridaný celý, správca na ňom usilovne pracuje.

Vinilkosmo je registrované prakticky na všetkých dôležitejších esperantských informačných zdrojoch, viac na jeho stránke.

KantarViki

Ústredným internetovým esperantským spevníkom je KantarViki. Na základe toho spevníku je tvorený tento, Esperantsko-slovenský spevník. Obsahuje piesne zoskupené podľa hudobníka, často krát aj podľa štýlu, niekedy je pieseň doplnená videom z YouTube. Vyznačuje sa predovšetkým množstvom pridaných piesní, vrátane ešte nevydaných a piesní z papierových spevníkov.

MusicExpress

MusicExpress vznikla ako stránka v brazílskej portugalčine o esperantskej hudbe.Neskôr sa zmenila na hudobnú stránku v esperante a portugalčine. Spolupracovala s Vinilkosmom na pridávaní esperantských hudobníkov, takže ich zoznam bol bohatý. Stránka bola zrušená kvôli nevyjasnených vzťahom s novým majiteľom.

ipernity

ipernity je európsky fotoportál, medzi esperantistami si získal veľkú obľubu. Začalo to protestným odchodom mnohých ľudí z portálu Flickr z dôvodu porušovania súkromia užívateľov. Neskôr bola stránka plne preložená do esperanta čo jej nalákalo mnoho nových užívateľov z radov esperantistov.

Na ipernity sa okrem fotiek dajú posielať aj videá a zvukové súbory, tiež sa dá písať blog. Vďaka týmto vlastnostiam začali ipernity bohato používať aj hudobníci na rozširovanie svojej hudby. Treba ich však vedieť nájsť. Často krát sú navzájom popridávaní ako priatelia, lenže sa stále zobrazujú aj priatelia nehudobníci. Začať na stránke Vinilkosma je rozhodne dobrý nápad.

MySpace

Aj v našich končinách je MySpace dobre známa. Často krát sa používa ako normálna sociálna sieť, u nás ale skoro výhradne ako hudobná stránka. Hudobníkov tam treba vedieť nájsť, tí esperantský na seba bežne odkazujú v časti "Top friends". Začať na stránke Vinilkosma je určite výborný nápad.

YouTube

Samozrejmosťou pre hudbu je v dnešnej dobe YouTube. Viacerí hudobníci služby tohto videoportálu používajú, mnoho hudobných videí ale odoslali fanúšikovia daných hudobníkov. Obzvlášť dávam do pozornosti:

  • Vinilkosmo - vydavateľstvo esperantskej hudby
  • eobo - karaoke videá (so spevom aj bez)
  • JacintoYogui - amatérske foto-videá (často s textom)

facebook

Dobrou stránkou na podporu svojej hudby je aj facebook, aj keď možnosti ako tam efektne pridať hudbu sú silne obmedzené. Hudobníci si väčšinou len vytvoria facebookovskú skupinu alebo stránku do ktorej sa pridávajú fanúšikovia.

Ostatné stránky

Esperantskej hudbe, často krát len ako vedľajšej veci, sa venujú viaceré stránky. Za zmienku stojí napríklad:


Osobné nástroje