Články

Letné E-koncerty roku 2012

Tohto roku bude Slovensko opäť hostiť niekoľkých svetoznámych esperantských hudobníkov. Vďačíme za to už tradičnej Letnej škole esperanta (21.-29.7.), na ktorej vystúpi Martin Wiese (známy zo skupín Persone a Martin & la talpoj), JoMo a Georgo Handzlik. Okrem toho sa budete môcť piesne aj naučiť, či sa dozvedieť niečo viac o vývoji a terajšom stave esperantskej hudobnej scény. Šporovlivých určite poteší, že vstup na koncerty je bezplatný!

Dvakrát viac hip-hopu za nižšiu cenu

ETERNE RIMA vydal ďalší hip-hop/R&B album a vďaka spolupráci s vydavateľstvom VINILKOSMO "Esperanto-Muzik-Prod." pripravil špeciálnu ponuku. Oba vydané albumu v jednom balení za zvýhodnenú cenu.

Počúvaním pomôžte rádiu Muzaiko

Rádio Muzaiko, ktoré vysiela v esperante 24 hodín denne, 7 dní v týždni, sa nachádza na dôležitom bode svojej existencie. O jeho ďalšom osude rozhodnú jeho poslucháči, konkrétne ich počet, ku ktorému môžeš pomôcť aj ty!

Pražské stretnutie so slávnym esperantským hudobníkom Kimom J. Henriksenom

V nedeľu 8. januára príde do Prahy Kim J. Henriksen, jeden z najslávnejších esperantských hudobníkov. Stretnutie má začať o 13:30 v byte u Mišurovcov (Jirečkova 5, Praha 7). Kim so sebou zoberie aj svoju harmoniku a je viac než isté, že ju nenechá len tak ležať. Pre cezpoľných je zabezpečené prenocovanie.

KantarVikio bude predstavené na Wikimánii

27. októbra tohto roku začne v českom meste Svitavy prvá esperantská Wikimánia. Odborná časť programu bude pozostávať z prednášok, praktického zaškoľovania a diskusií skúsených wikipedistov. Do odborného programu prispeje aj správca tejto stránky prednáškou a praktickým zaškolením do stánky KantarVikio, ktorá je ústredným internetovým esperantským spevníkom. V pozmenenej forme z neho vychádza aj táto stránka. Viac informácií (v esperante) je na oficiálnej stránke.

Archív 2011

Ničivý požiar vo Vinilkosme

V noci z 18. na 19. septembra prežilo Vinilkosmo, najväčšie esperantské hudobné vydavateľstvo, hotové peklo. Požiar zachvátil komplex do ktorého patrí štúdio, skúšobne, sklad a aj súkromný dom Floa Martorella, riaditeľa Vinilkosma. Pri nešťastí sa našťastie nikto nezranil, materiálne škody sú však obrovské.

Letné koncerty na Slovensku

Toto leto to na Slovensku esperantskou hudbou síce nebude nejako zvlášť prekypovať ale mŕtvo rozhodne nebude. Vďaka, pomaly už tradičnému, podujatiu "Letná škola esperanta" sa môžme tešiť na aspoň zopár koncertov esperantských skupín. Budú to konkrétne "La perdita generacio" a "Asorti". Organizátor potvrdil, že koncerty budú otvorené aj širokej verejnosti len za malé vstupné, takže ak ste sa neprihlásili tak nemusíte smútiť.

Umelecký program pre FESTO 2011

FESTO je najznámejšie európske esperantské stretnutie s umeleckým zameraním. Každý rok ho organizujú mladí francúzsky esperantisti buď vo Francúzsku alebo Nemecku. Tento rok sa bude konať vo francúzskom zámku Grésillon v čase od 8. do 15. augusta. Umelecký program je už zostavený a popísaný v tomto článku tak kto chce ušetriť na skorom prihlásení (do 31. mája) tak má poslednú šancu.

Esperantská hudba v štýle gregoriánov

Len pred pár dňami sa objavila informácia o novom esperantskom hudobnom projekte. Nazýva sa Abatejo (sk: Opátstvo) a má ju na svedomí Poliak žijúci v Japonsku, Igor Wasilewski. Štýl, gregoriánska pop hudba, je silne ovplyvnený skupinami ako Enigma (obzvlášť prvý album), Gregorian, Magna Canta a Mysteria.

Undergroundová kompilácia uvoľnená na vypočutie

Výberový album Esperanto subgrunde kompil' sa po 21 rokoch dočkal opätovného, aj keď iba virtuálneho, znovuvydania. Po dohode vydavateľstiev je dokonca celý, aj s prídavkami, dostupný na vypočutie.

Zúčastnite sa na metalovej kompilácii

Metalová kompiláciaV roku 2006 spustilo vydavateľstvo VINILKOSMO "Esperanto-Muzik-Prod." projekt metalovej kompilácie. Ten bol však odložený na 4 roky, o.i kvôli nedostatku kvalitných príspevkov. Medzi tým sa scéna esperantskej metalovej a hard rockovej hudby znateľne rozšírila, pribúdajú nový umelci a poslucháči a preto sme sa rozhodli projekt obnoviť a dotiahnuť až do konca. Kompilácia je otvorená všetkým metalovým hudobníkom, vrátane slovenských, a čaká aj na vaše príspevky.

Reggae album od Jonny M uvoľnený na bezplatné stiahnutie

Pli ol esperoO mladom nemeckom rastamanovi Jonny M som písal už v článku o hudobných objavoch roku 2010. Vtedy sa šuškalo, že by raz mohol vydať album celý v esperante ale nič sa nevedelo naisto. Teraz ten album naozaj vydal a dokonca uvoľnil na stiahnutie.

Animovaný film s pôvodnou esperantskou hudbou

Pred pár dňami sa na internete objavil nový krátkometrážny animovaný film. Nebolo by na tom nič zvláštne keby to zároveň nebol prvý taký film v esperante. A ešte viac teší, že je v ňom použitá pôvodná esperantská hudba.

Hudobné objavy 2010 (aktualizované 1x)

Rok 2010 bol pomerne úrodný na nových esperantských hudobníkov. Niekoľkí sa po prvýkrát ukázali priamo vydaním albumu, niekto len založil novú skupinu a niekto sa dokonca stal esperantským hudobníkom len tým, že sa naučil esperanto.

Vestník Vinilkosma č. 28

Vinilkosmo bojuje so súčasnou situáciou na trhu s hudbou; medzitým vydalo dva nové albumy a pripravuje koncertnú šnúru. Spolu si zaspomíname na letné koncerty a dozviete sa niečo o nadchádzajúcich; ako čerešnička na torte je prehľad projektov, na ktorých sa ešte pracuje.

Na stránke pribudli články

Odteraz sa na tejto stránke, okrem textov piesní, budú objavovať aj články o najnovších a najzaujímavejších udalostiach vo svete esperantskej hudby. Ostaňte nám verní!


Osobné nástroje